Jeździsz na taxi od lat? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z taksówką? Wynajem auta na taxi jest dostępny dla każdego, pozostaje jedynie pytanie, czy to jest optymalne rozwiązanie dla ciebie? Czy to się opłaca? Jakie są ryzyka? W tym wpisie postaramy się wymienić wady i zalety wynajmu długoterminowego taksówki.

Od czego zacząć?

Każdy związany z szeroko pojętą branżą przewozową, zetknął się kiedyś z zagadnieniem wynajmu długoterminowego. Sposobów żeby zgłębić temat jest wiele, jedni zapytają wujka Google, inni będą opierać się na opinii kolegów taksówkarzy lub kogoś kto korzysta z tego rozwiązania. Idealnie do tej sytuacji pasuje powiedzenie – „Gdzie dwóch polaków, tam trzy zdania” 🙂

Po pierwsze: musisz mieć plan.

Jesteś taksówkarzem na pełen etat? Odpowiedz sobie na kilka pytań: Ile kilometrów będę robił? Jaki segment samochodu będzie odpowiedni? Jaki mam budżet? Na jaki okres interesuje mnie wynajem auta na taxi? Znasz odpowiedzi? Jeśli tak to super, bo to przybliża cię do odpowiedzi na najważniejsze – czy to się bardziej opłaca niż praca na własnej taksówce?

Po drugie: wybierz odpowiednią wypożyczalnie taksówek.

W sieci pełno jest firm oferujących wynajem aut na taxi. Najważniejsze to wybrać taką, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Nie śpiesz się, spokojnie zapoznaj się z ofertą dostępną na rynku. Zwróć uwagę na takie elementy:

  • czy firma, która oferuje wynajem pobiera kaucję i w jakiej wysokości?
  • poproś o ofertę cenową
  • czy kontakt z wypożyczalnią jest płynny?
  • czy podstawia taksówkę pod wskazany adres?
  • jakie taxi ma w swojej ofercie?
  • czy pojazdy są w pełni przystosowane do pracy jako taxi?
  • przeczytaj dokładnie umowę!

Po trzecie: nie czytałeś? nie podpisuj!

Zarówno przy wynajmie mieszkania jak i taksówki, zawsze czytaj umowę od początku do końca! Nie twierdzę, że musisz zachowywać się tak jakby ktoś chciał cię oszukać, ale jak to mówią: „przezorny – zawsze ubezpieczony!” Umowa powinna zostać ci udostępniona i zawierać kluczowe informacje m.in. dane wynajmującego oraz najemcy, stawkę dobową, czas wynajmu taxi, czy taksówkarz odpowiada za udział w szkodzie(!) oraz regulamin użytkowania pojazdu.

Jaki samochód będzie odpowiedni do pracy na taxi?

To oczywiście kwestia mocno uzależniona od twojego budżetu. Auto na taxi musi być ekonomiczne, przestronne, ale również niezawodne i wygodne – to w końcu narzędzie twojej pracy, w której spędzasz kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Skup się na odpowiednim dla ciebie segmencie, do wyboru masz: C – kompakt, D to klasa średnia, E – premium lub M, czyli Van. Z naszego doświadczenia, zebranego przy wynajmie Taxi z OC wynika, że najpopularniejszy jest segment C.

Wynajem taksówki ma więcej zalet czy wad?

Każda teza ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników, w tym przypadku jest podobnie. Weźmy więc czystą kartkę i wypiszmy wady jak i zalety skorzystania z wynajmu długoterminowego taksówki:

ZALETY

  • nowy samochód w przystępnej cenie
  • brak zobowiązania na kilka lat (w przeciwieństwie np. do leasingu)
  • brak wpłaty początkowej
  • wszystko w cenie t.j. serwis, opony, ubezpieczenie
  • możliwość wymiany taksówki po upływie roku/dwóch lat w ramach tego samego budżetu

WADY

  • taksówka nie jest twoją własnością!
  • cena powiązana jest ściśle z limitem km
  • udział własny w szkodzie

Według nas wynajem długoterminowy taxi się po prostu opłaca. Jeśli traktujesz taksówkę jako narzędzie do pracy to powyższe rozwiązanie jest z pewnością dla ciebie. W naszej opinii brak dodatkowych kosztów (co często zdarza się przy użytkowaniu zarobkowym pojazdu) oraz możliwość wygodnej pracy w „świeżej” taxi bez długoterminowego zobowiązania stawia kropkę nad i, ale jak mówi stara prawda – „Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie” 🙂

A ty jakie masz zdanie na ten temat? Opłaca się?

Szerokiej drogi!