Wynajem zastępczego auta z OC sprawcy wypadku – czy to jest legalne? Jak przepisy prawa regulują kwestie specjalistycznych pojazdów, jak np. taksówka? Taxi zastępcze – komu przysługuje? Na jaki okres? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Podstawa prawna

Polskie prawo jasno reguluje wynajem bezpłatnego auta z OC sprawcy. Wystarczy zajrzeć do Kodeksu Cywilnego – Art. 361, Art. 363, Art. 354., Art. 415 oraz Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach Art. 34 ust. 1. Streszczając wymienione przepisy prawa – każdy użytkownik ruchu drogowego, w przypadku uszkodzenia mienia z winy innego uczestnika ruchu, ma prawo do odszkodowania za poniesione straty oraz korzystania m.in. z auta zastępczego, które ma na celu zastąpienie pojazdu uszkodzonego.

Rozwiązania dla Taksówkarza – co w przypadku auta specjalistycznego?

Oczywiście wszystkie powyższe regulacje dotyczą również pojazdów mechanicznych, które służą jako narzędzia pracy. Idealnym przykładem auta specjalistycznego jest taksówka. Każdy taksówkarz w Polsce może legalnie i bezpłatnie skorzystać z Taxi z OC sprawcy wypadku. Oczywiście wypożyczalnia, która tego typu samochód posiada w swojej ofercie, musi zadbać aby pojazd spełniał wymogi określone w ustawie.

Jak legalnie pracować na bezpłatnym taxi zastępczym?

  • Po pierwsze sprawdź czy wypożyczalnia oferująca taxi zastępcze wyposażyła pojazd w niezbędne narzędzia.
  • Druga kwestia: wynajęta taksówka musi posiadać adnotacje Taxi w dowodzie rejestracyjnym oraz dodatkowe ubezpieczenie.
  • Po trzecie licencja! Pamiętaj, że wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2019 r. taksówkarz ma 28 dni na złożenie wniosku o zmiany w dokumencie.

Jak długo mogę użytkować taxi zastępcze?

Samochód specjalistyczny jest zawsze narzędziem pracy! Twoja taksówka, która została uszkodzona umożliwiała Ci zarabianie pieniędzy. W związku z powyższym bezpłatne taxi zastępcze należy Ci się od momentu zdarzenia do czasu naprawy twojego auta bądź wypłaty odszkodowania za np. szkodę całkowitą. Oczywiście istnieją alternatywy w postaci odszkodowania przestojowego, które opisywaliśmy m.in. w poprzednim wpisie. Natomiast to taxi zastępcze pozwoli Ci w pełni zachować ciągłość pracy.

Czy Taxi Zastępcze zawsze jest darmowe?

UWAGA! Odpowiedź na to pytanie jest ZAWSZE taka sama – Tak! Pamiętaj, że Taxi z OC sprawcy wypadku jest dla poszkodowanego taksówkarza bezpłatne. Niestety na rynku zdarzają się firmy, które pobierają od najemcy opłatę „do czasu uregulowania płatności przez ubezpieczyciela”. Tego typu praktyki są oczywiście niedopuszczalne. Przed wynajmem taxi zastępczego, sprawdź zapisy umowy. W każdej porządnej wypożyczalni znajdziesz informacje, że w przypadku wynajmu pojazdu jako auta zastępczego na czas naprawy Najemca nie ponosi czynszu najmu. Całość kosztów związanych z tego typu usługą pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy.